Plánujete změnu zdravotní pojišťovny? V březnu je nejvyšší čas se o to zajímat.

Každoročně mění zdravotní pojišťovnu několik tisíc lidí. Jaké k tomu mají důvody? Určitě jsou to nabízené bonusy, jimiž pojišťovny svým klientům přispívají na očkování, zdravotní prevenci, aktivity a odměňují například dárce krve apod.

V roce 2018 zdravotní pojišťovny na bonusech vyplatily skoro 1,1 miliardy korun, pro rok 2019 mají pojišťovny připraveno na vyplácení bonusů až 1,3 miliardy korun. Pro letošní rok všechny zdravotní pojišťovny částky určené na bonusy navýšily. Co se týká proplácených bonusů v loňském roce, nejštědřejší byla Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) a to především vzhledem ke svému počtu klientů, kdy zhruba každý osmý Čech je klientem VZP.

Změnit zdravotní pojišťovnu je možné jednou za rok. Termín pro přestup k jiné pojišťovně je  buď k 1. lednu, nebo k 1. červenci. Při přechodu k jiné pojišťovně se uplatňuje tzv. tříměsíční čekací doba, proto nejbližší změnu je možné uskutečnit k 31.3.2019.

Jak uplatnit příspěvek?

Aby vám pojišťovna proplatila peníze, musíte ji o to požádat. Reálně to chodí tak, že klient vyplnit žádost o příspěvek a doloží platební doklad. Peníze jsou na základě toho automaticky vypláceny na účet pojištěnce.
Pozor však na termíny! Jednotlivé zdravotní pojišťovny mají nastavené i termíny, do kdy je třeba o úhradu požádat, určitě veškeré informace naleznete na webu jednotlivých pojišťoven.

Na všechny se dostane, ujišťují pojišťovny

Mezi některými pojištěnci panují obavy, aby ve chvíli, kdy požádají o úhradu daného příspěvku, jim pojišťovna neoznámila, že limit byl vyčerpán a bohužel jim peníze neposkytne. Ovšem to se nemůže stát, protože každá pojišťovna má nastavený roční rozpočet na Fond prevence jako celek. Peníze jsou alokovány takovým způsobem, aby k těmto situacím nedocházelo.

Jaké bonusy můžeme čerpat?

Bonusů a příspěvků zdravotních pojišťoven je opravdu hodně, s jejich podrobným přehledem se můžete seznámit na webových stránkách konkrétních pojišťoven.

Přinášíme jednu zajímavost a tou je očkování proti meningokoku. Přesto, že počet onemocnění meningokokem v posledních letech klesá, i tak se stále jedná o jedno z nejzákeřnějších onemocnění malých dětí a mladých lidí.

Očkování proti meningokokům je sice nepovinné, někteří rodiče však své děti dávají očkovat. Většinou si několikatisícové očkování hradí sami, nicméně některé zdravotní pojišťovny jim částečně přispívají. V současné době Ministerstvo zdravotnictví řeší možnost, že by od příštího roku bylo očkování plně hrazené.

admin
Váš pomocník v otázkách pracovního uplatnění na trhu práce pro osoby zdravotně znevýhodněné.
Komentáře